Jdi na obsah Jdi na menu
 


Monitoring kalouse ušatého v Chrudimi a okolí

Jaký je cíl akce?

Cílem akce je zjištění výskytu a hnízdění kalouse ušatého v Chrudimi a blízkém okolí.

kalous.jpg

Autor: de:User:Sascha Rösner – de:User:Sascha Rösner, 18 Jan 2005 - de:Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72091

Kdo je kalous?

Kalous ušatý je středně velkým druhem sovy hnědožluté barvy, kterého snadno poznáme podle odstávajících per (oušek) a velkých oranžových očí. Jedná se o velmi rozšířený druh, který vyhledává otevřenou krajinu s roztroušenými dřevinami, ale nalezneme ho také v městské zástavbě, parcích nebo hřbitovech. Vlastní hnízda si nestaví a využívá opuštěná hnízda krkavcovitých ptáků. Živí se malými ptáky, hmyzem, obojživelníky, ale především hlodavci jako je hraboš, myš nebo potkan, čímž se výrazně podílí na redukci těchto nežádoucích zvířat.

Jak se přihlásit?

Napsáním mailu koordinátorovi, od kterého zároveň obdržíme nahrávky hlasu kalouse ušatého. hellingerroman@gmail.com

Jak mapujeme?

Mapování kalousů není složité. Provádíme jej při soumraku a po setmění, přičemž úplně postačí procházka noční Chrudimí (od března do června/července) Zaměřujeme se především na místa s rozptýlenými stromy.  

Přítomnost kalouse zjistíme podle jeho hlasu. Zvukové projevy dospělých ptáků jsou velmi skromné. Nejčastěji můžeme zaslechnout samce a jeho monotónní houkání – hu-hu-hu. Avšak pronikavé tesklivé pískání mláďat žadonících o potravu rozhodně nepřeslechneme.

Přítomnost kalouse zaznamenáváme následovně jednoduchou metodou – zapsáním data, času a místa. Dále uvádíme, zda byl zjištěn dospělý jedinec nebo hnízdo s mláďaty. Můžeme také uvést počet jedinců/mláďat.

Místo nálezu uvádíme v podobě GPS souřadnic, které zjistíme přímo na místě pomocí chytrého telefonu nebo po návratu domů, kdy místo najdeme např. na mapy.cz a při zanesení bodu do mapy se nám GPS souřadnice objeví v levé straně obrazovky. Popřípadě můžeme poslat mapku s vyznačeným bodem či přesný popis místa.

Výsledné mapování pak vypadá asi takto:

24. 4. 2018 - 21:10 - 49.9707794N, 15.8088414E – mláďata (případně počet)

Data (může být i za delší časové období, např. měsíc) zasíláme koordinátorovi na mailovou adresu.

Pro nejaktivnější zájemce

Kalouse můžeme aktivně vyhledávat i ve dne. Při procházce procházíme pod stromy (zejména jehličnatými). Na přítomnost kalouse nás upozorní bílý trus na kmeni stromu a také vývržky – šedé válečky nestrávených zbytků kořisti, které sovy pravidelně vyvrhují.

Všem zájemcům o mapování velice děkujeme za účast.