Setkání s přírodou formovanou knížetem Auerspergem

3. 7. 2017

Dne 17. 6. 2017 naše organizace uspořádala tradiční akci Českého svazu ochránců přírody – Setkání s přírodou. Ta letošní nesla název Setkání s přírodou formovanou knížetem Auerspergem. Spolu s naší organizací se na akci podílela i ZO ČSOP Nasavrky.

foto-1--2-.jpg

Procházku zahájil svým výkladem k připravené obnově zámeckého parku ve Slatiňanech kastelán pan Ing. Jaroslav Bušta. Poté pod vedením pana Ing. Milana Morcha (místního revírníka a předsedy ZO ČSOP Nasavrky) se naše 12 členná skupina vydala na procházku po Slatiňanských lesích, kde jsme navštívili romantické stavby vybudované členy rodu Auerspergů, který spravoval zdejší území. Jedná se o Švýcárnu, která v současnosti slouží jako muzeum chovu starokladrubského vraníka (ten je provozován na zdejším zámku) a Kočičí hrádek – miniaturu hradu zasazeného v lesích. Tato stavba pochází z roku 1901 a nechala jej pro zámecké děti vybudovat hraběnka Auerspergová.

foto-5--2-.jpg

Neposlední zastávkou byly Kochánovické rybníky, které se vyznačují rozsáhlými břehovými porosty rákosů, které využívá mnoho živočichů – skokan hnědý, užovka obojková, vydra říční, volavka popelavá nebo labuť bílá, která zde hnízdí.